شبهات وهابیت درباره غدیر اهانت به پیامبر اکرم است
50 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت
مصاحبه کننده : خبرگزاری رسا
محل مصاحبه : قم
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری رسا
تاریخ نشر : Oct 13 2014 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

حجت‌الاسلام خدامراد سلیمیان، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری رسا با اشاره به واقعه غدیر اظهار داشت: جریان غدیر در کلیت بحث امامت و معرفی جانشین پس از رسول گرامی اسلام(ص) یک نقطه عطف بسیار مهمی بوده چنان که در روایات اهل بیت(ع) نیز به این موضوع اشاره شده است.

وی به ویژگی‌های مسأله ولایت اشاره کرد و ابراز داشت: با توجه به سال آخر عمر پیامبراکرم(ص) که به حجة الوداع یا حجة البلاغ معروف است؛ مهمترین ویژگی واقعه غدیر جمعیت کم‌نظیر حجاج در صحرای غدیر بوده است که حضرت برای هدایت جامعه آخرین سفارش‌ها و وصیت‌ها را به مسلمانان می‌گویند.

استاد مرکز تخصصی مهدویت با اشاره به خطبه غدیریه گفت: حجاجی که با گستره جغرافیایی و ملیت متفاوت برای دیدن پیامبراکرم(ص) در آخرین حج حضرت شرکت کرده بودند که پیام جامع و کامل خاتم الانبیا(ص) را در روز غدیر شنیدند و به اهمیت ولایت و جانشینی امیرمؤمنان(ع) پی بردند.

 پیامبر اکرم(ص) غدیر را با موضوع ولایت آغاز کرد و در پایان به مهدویت پیوند داد

وی خطبه غدیریه را با موضوع مهدویت مرتبط دانست و تأکید کرد: خطبه غدیریه پیامبراکرم(ص) سند ولایت دوازده پیشوای معصوم(ع) است و زنجیره و سلسله امامت با داشتن ابتدا، انتها، خط سیر مشخص و منصوص از سوی پیامبراکرم(ص) برای هدایت بشریت تا قیامت ترسیم شد چنان که خاتم النبیا(ص) درباره خاتم الاوصیا فرمودند: اگر کسی حضرت مهدی(ع) را انکار کرد تمام امامان معصوم همچنین پیامبری من و پیامبران الهی گذشته را انکار کرده است.

حجت‌الاسلام سلیمیان، آغاز بی‌فرجام و ابلاغ بدون اشاره به سرانجام را ناقص دانست و خاطرنشان کرد: براساس اسناد و شواهد تاریخی پیامبراکرم(ص) در میان جمعیت باشکوه روز غدیر، خط سیر جانشینی و جریان امامت بعد از خودشان را مشخص کردند و آنچنان که به ولایت و امامت امیرمؤمنان(ع) پرداختند مقام و جایگاه ائمه اطهار(ع) به‌ویژه حضرت مهدی(ع) را نیز اعلام فرمودند.

نورانیت و شفافیت مسیر در پیروی از خط ولایت است

وی نورانیت و شفافیت مسیر را در پیروی از خط ولایت خواند و تصریح کرد: کسانی که از خط ولایت فاصله گرفته‌ و از نور هدایت اهل بیت(ع) بهره‌مند نشده‌اند با چنگ زدن به طناب‌های پوسیده مدعی اسلام هستند اما در واقع موجب سرافکندی مسلمانان شده‌اند و کاری جز سیاهنمایی آموزه‌های دینی و اسلام هراسی انجام نداده‌اند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، روح رسول گرامی اسلام را از گروه‌های تکفیری و وهابی بیزار دانست و افزود: اسلام دین رحمت و رأفت است و وهابیتی که از مکتب عزتمند ونورانی اهل بیت(ع) فاصله گرفته‌اند با کشتن مسلمانان به کفار خدمت می‌کنند و تاریکی اعتقادشان علاوه بر رفتار در سیمای ظاهریشان نیز قابل مشاهده است.

 وی عمده ارکان انقلاب اسلامی را برگرفته از آموزه‌های غدیر خواند و یادآور شد: نقش فرهنگ غدیر، عاشورا، مهدویت و ولایت پذیری نسبت به اهل بیت(ع) و نائب ایشان ولایت فقیه در شکل گیری و استمرار انقلاب اسلامی مشاهده می‌شود که اگر عنصر ولایت پذیری از ولی فقیه در مردم ایران نبود امروز نظام شیعی و جمهوری اسلامی این انسجام، اقتدار و امنیت خاطر را نداشت.

  ولایت فقیه از واقعه غدیر سرچشمه گرفته است

حجت‌الاسلام سلیمیان افزود: ولایت فقیه با نیابت عامی که از ائمه اطهار(ع) دارد از غدیر سرچشمه گرفته و راز پیشرفت نظام شیعه در ایران، ولایت پذیری‌ و انسجام شیعیان است و با توجه به این که  ولایت فقیه موجب ثبات، امنیت و اقتدار کشور ایران شده؛ پذیرش هر آنچه که متعلق به خط اهل بیت(ع) است موجب سرافرازی و سربلندی شیعیان می‌شود.

 وی با اشاره به زمینه سازی و تلاش پیامبراکرم(ص) برای ماندگاری و بهره‌برداری از نعمت غدیر ادامه داد: با غصب خلافت همه سفارش‌های رسول گرامی اسلام(ص) به فراموشی سپرده شد که اگر غدیر همانند محرم بزرگ شمرده می‌شد جهان اسلام با این همه خسارت مواجه نبود.

 شبهات وهابیت سبب توهین به پیامبراکرم(ص) است

حجت‌الاسلام سلیمیان، برخی شبهات واقعه غدیر را موجب توهین به پیامبراکرم(ص) دانست و تصریح کرد: شبکه‌های وهابیت با بیان برخی شبهات در صدد توجیه عملکرد خودشان هستند و می‌گویند پیامبراکرم(ص) حاجیان خسته از مناسک حج را با همه تفاصیل واقعه غدیر جمع کردند تا به مردم بگویند «من حضرت علی(ع) را دوست دارم شما نیز ایشان را دوست داشته باشید» که نسبت دادن این گونه مطالب به پیامبراکرم(ص) موجب توهین به حضرت است.

 عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به سفارش‌ها و تأکیدات پیامبراکرم(ص) در طول 23 سال رسالتشان ابراز داشت: رسول گرامی اسلام(ص) به مناسبت‌های مختلف به مسأله ولایت و جانشینی بعد از خودشان اشاره کردند چنان که در نخستین جلسه با اقوامشان مسأله جانشینی حضرت علی(ع) را بعد از موضوع رسالت مطرح فرمودند.

حجت‌الاسلام سلیمیان در پایان با تأکید بر عمل کردن به آموزهای اهل بیت(ع) افزود: به همان اندازه‌ای که به آموزهای اهل بیت(ع) نزدیک شویم و در عمل پایبند باشیم علاوه بر سعادت آخرت در زندگی دنیا نیز پیشرفت می‌کنیم./908/ت301/س

/ پايان خبر /

آدرس اینترنتی