دحوالارض روز ظهور امام عصر(ع) است؟
57 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت
مصاحبه کننده : خبرگزاری شبستان
محل مصاحبه : قم
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری شبستان
تاریخ نشر : Sep 21 2014 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

حجت الاسلام خدامراد سلیمیان در گفت و گو با خبرنگار حوزه مهدویت خبرگزاری شبستانبا بیان اینکه ماه ذی القعده نخستین ماه حرام و مقدمه ورود برای ماه ذی الحجه است، گفت: روز بیست و پنجم این ماه به نام روز دحوالارض مهمترین اتفاق این ماه است، در این روز صرف نظر از اثبات علمی، مکه نخستین مکانی از زمین است که آشکار شده و زمین از آنجا گسترش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه عبارت ام القری برای مکه و مادر بودن برای شهرها شاید بدین جهت باشد، خاطرنشان کرد: در رابطه با این روز آداب و اعمالی وارد شده است. به طوری که روزه در این روز پاداش قابل توجهی دارد. همچنین بر خواندن ادعیه ویژه ای تاکید شده که یکی از این ادعیه، ارتباط با واقعه ظهور حضرت مهدی(ع) دارد، در این دعا توصیفاتی است که به بحث مهدویت و گسترش آنچه از مسجدالحرام و مکه صورت می گیرد، اشاره شده است.

حجت الاسلام سلیمیان با اشاره به شباهت میان روز دحوالارض و گسترش عدل جهانی مهدی(ع) اظهارداشت: اگر چه در روز دحوالارض، گسترش زمین از زیر کعبه در جهان ماده اتفاق افتاده است ولی دحو الارض واقعی که گسترش معنویت، عدالت و امنیت است، با وقوع ظهور رخ می دهد.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مهدویت با بیان اینکه مکه در بعثت پیامبران در گسترش بندگی خدا نقش برجسته دارد، تصریح کرد: این مکان مقدس در زمان ظهور نیز نقش ویژه ای خواهد داشت.

وی ادامه داد: اگر دحوالارض به عنوان گسترش خاکی این اتفاق است، اتفاق بزرگ زمانی رخ می دهد که از کنار مکه معنویت، بندگی، عدالت و نورانیت به سراسر زمین گسترش پیدا می کند و ظهور حجت خدا اتفاق می افتد.

حجت الاسلام سلیمیان با بیان اینکه دحوالارض واقعی زمانی است که امام عصر(ع) پشت به کعبه کرده و این اتفاق بزرگ را اعلام می کنند، افزود: حضرت زمانی که به کعبه و قدرت خدای متعال اتکا می کنند، یکایک پیامبران بزرگ الهی را نام می برند و می فرمایند: ای مردم دنیا اگر قصد دارید به حضرت آدم نگاه کنید، من واجد شرایط ایشان هستم و یک یک پیامبران را نام می برند تا می رسند به نام پیامبر اسلام و می فرمایند اگر قصد دارید، به سیمای نورانی پیامبر(ص) بنگرید، من دارنده این سیما هستم.

این پژوهشگر مهدویت با بیان اینکه امام عصر(ع) در راهی قدم می گذراند که همه پیامبران گذشته با وجود سختی ها و تنگناها قدم گذاشتند، گفت: حضرت ولی عصر(ع) راه نیمه تمام پیامبران را تمام می کند. البته نه اینکه کار پیامبران ناقص بود و حضرت با ظهور خود آن را تمام می کنند، بلکه پیامبران در دوران خود به اهداف متعالی خود به حسب محدودیت ها و معذوریت های مردم دست پیدا نکردند.

وی ادامه داد: اما در رابطه با ظهور حضرت باید گفت که تمامی این تنگناها و شرایط تحمیلی در زمان ظهور آخرین ذخیره الهی وجود نخواهد داشت.

حجت الاسلام سلیمیان با طرح سوالی مبنی بر اینکه آیا روز دحوالارض روز ظهور حضرت ولی عصر(ع) است؟، خاطرنشان کرد: اگرچه در این زمینه روایت ثابت شده و یا سندی نداریم. همچنین در روایات بسیاری مثلا روز عاشورا یا نوروز را روز ظهور دانسته اند. ولی می توان هر کدام از این روزها را به طور کنایه مراحلی از عصر ظهور دانست.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مهدویت افزود: به طور مثال در روز عاشورا که تمامی حق و حقانیت در برابر تمام ظلم و باطل ظهور کرد، روز ظهور حضرت مهدی(ع) نیز تمامی حق در برابر تمامی باطل می ایستند. همچنان که روز نوروز که تمامی سرما رو به شکفتن و بهار می گذارد، در ظهور، امام نیز بعد از یک فصل سرد و خشک به بهاری سرشار از عدل قدم می گذارد.

وی بااشاره به کنایه روز ظهور در دحوالارض، گفت: این تمثیل می تواند کنایه ای باشد از اینکه همانطور که کعبه نخستین جایی بود که آشکار شده و سرآغاز گسترش زمین شد، در روز ظهور سرآغازی بر حرکت امام عصر(ع) است.

حجت الاسلام سلیمیان با بیان اینکه بسیاری از سخنان معصومین و روایت ها دارای اشارت ها و بشارت هایی به انسان ها در رابطه با اتفاقات بزرگی است که قرار است شکل بگیرد، اظهارداشت: امام علی(ع) در روایتی می فرمایند؛ چه بسیار است عوامل عبرت آموز و چه اندک انسان هایی که از این وسایل عبرت بگیرند.