جای تفسیر موضوعی مهدویت در حوزه خالی است
69 بازدید
موضوع: کلام
مصاحبه کننده : خبرگزاری ایکنا
محل مصاحبه : قم
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری ایکنا
تاریخ نشر : Jun 15 2014 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

حجت‌الاسلام والمسلمین خدامراد سلیمیان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) اظهار کرد: مباحث مهدویت در کلیات خود به عنوان اندیشه نجات و نجات‌بخشی در قرآن آمده است.

وی افزود: با وجود روایات متعدد در باب مهدویت و جواز روایات از جمله روایتی از امام علی(ع) مبنی بر به نطق درآوردن قرآن که جوازی برای تبیین روزآمد مفاهیم قرآن کریم است، ضرورت دارد که به تفسیر مهدویت در قرآن پرداخته شود.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه زمینه این کار فراهم است و مطالبات هم زیاد است، عنوان کرد: به نظر می‌رسد با وجود تلاش‌های قرآنی بسیار زیادی که در عرصه‌های مختلف قرآنی در کشور پدید آمده است تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

وی با بیان اینکه به صورت ممحض و جامع در زمینه مهدویت و تفسیر آیات مهدوی کار چندانی نشده است، اظهار کرد: تا آنجا که اطلاع دارم در این زمینه به صورت تفسیری ترتیبی و حتی موضوعی جامع کاری نشده است.

سلیمیان با تاکید بر ضرورت ورود مفسران به این موضوع، عنوان کرد: محققان بسیاری در زمینه مهدویت کار کرده‌اند و در حوزه وجود دارند و می‌توانند بازویی برای این بزرگان باشند.

سلیمیان ادامه داد: هم زمینه، هم مطالبات و هم ظرفیت زیادی برای تحقق چنین تفسیری وجود دارد و حتی مذاهب دیگر نیز اشتیاق زیادی دارند تا بدانند نگاه تفسیری مبتنی بر آیات قرآن در زمینه مهدویت چگونه است.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به تاثیر فرهنگ مهدوی بر فرهنگ عمومی کشور تصریح کرد: تبیین درست و منطبق با قرآن موضوع مهدویت بسیار در امیدبخشی به افراد جامعه موثر است.

سلیمیان با اشاره به تلاش دشمنان در تخریب این اثربخشی اظهار کرد: به دلیل همین تاثیر است که دشمنان صراحتا با راه‌انداختن موضوعات انحرافی در تبلیغات خود به دنبال تحریف مهدویت و زیر سؤال بردن آن هستند.