آیا ناپدید شدن هواپیمای ام اچ 370 مالزیایی از نشانه های آخر الزمان است؟
57 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت
مصاحبه کننده : ایران اسلامی
محل مصاحبه : قم
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : ایران اسلامی
تاریخ نشر : Apr 4 2014 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

به گزارش ایران اسلامی، امروزه شرایط حاکم بر جهان توجه افکار عمومی را نسبت به آخرالزمان و مباحث پیرامون آن جلب کرده و شاهد این مدعا تولیدات انبوه فیلم های سینمایی غربی در این مورد است. خالی بودن دست بنیان های فکری غرب از موضوعات آخرالزمانی باعث شده تخیلات ذهنی بیشترین نقش را در این تولیدات ایفا کند. هر چند اعتقاد به ظهور منجی وجه اشتراک تمام ادیان الهی است اما بیشتر تلاش می شود مباحث مربوط به آرماگدون و جنگ های وسیع مورد توجه قرار گیرد.

 در مقابل منابع اسلامی در مورد مسائل مربوط به آخرالزمان و ظهور منجی بسیار غنی بوده و احادیث متعددی از زبان ائمه معصوم در مورد اتفاقات پیش روی جهان در اختیار است. 

اما تطبیق وقایع روز با روایات و احادیث بدون نگاه کارشناسانه اثرات سوء فراوانی برای جامعه اسلامی به بار خواهد آورد.

حجت الاسلام و المسلمین خدامراد سليميان ريزی عضو هیات علمی پژوهشکده مهدویت درباره ناپدید شدن هواپیمای مسافربری مالزی و ارتباط آن با اتفاقات آخرالزمان گفت: با توجه به روایات معتبری که وجود دارد، دلیلی برای این اتفاقات نداریم. نمونه هایی از این دست هم قبلا وجود داشته که برخی سعی کرده اند به بعضی از مباحث آخرالزمانی و مهدویت ربط بدهند؛ اما بعدها مشخص شده است که ارتباطی با یکدیگر نداشته اند.

سلیمیان ادامه داد: پیشتر نیز عده ای سعی می کردند بین مثلث برمودا با جزیره خضرا تطابق و ارتباط برقرار کنند و حتی در این باره کتاب ها و مقالات فراوان نوشته شد اما بعدا مشخص شد که ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

وی افزود: در ضمن ممکن است بعضی دشمنان نیز این مباحث را به دلیل ارتباط با منجی آخرالزمان برجسته کنند.

این پژوهشگر مهدویت درباره حادثه گم شدن هواپیمای مسافربری مالزی گفت: یک اتفاقی است که ممکن است در آینده علل آن پیدا و یا بقایای آن کشف شود.

وی با اشاره به روایاتی که در این زمینه وجود دارد افزود: روایات موجود در این زمینه آنقدر متنابه نیست که بتوان صریح و شفاف با این قضایا انطباق داد. همچنین برخی از روایات نیازمند بررسی های کارشناسانه است که اولا تا چه میزان این روایات صحت صدور از معصوم دارد؛ ثانیا تطبیق روایات بر قضایا تا چه حد مجاز است.

نویسنده فرهنگ نامه مهدويت یادآور شد: روایات یک سری کلیاتی را مطرح کرده است که استفاده از آنها به صورت موردی و جزئی نیازمند کار جدی و کارشناسی است.

وی وقوع سونامی ها در گذشته را به عنوان مثال دیگری در این رابطه بیان کرد و ادامه داد: صرف یک اتفاق ساده در جایی از دنیا نمیتواند ارتباطی با قضایای آخر الزمان داشته باشد حتی اگر برای تعدادی انسان بی گناه در یک جایی مثل شهر، هواپیما و یا کشتی اتفاقی بیافتد.

حجت الاسلام سلیمیان در پایان تاکید کرد: استناد بدون دلیل و تطبیق وقایع روز مثل وقایع سوریه و یمن و یا اتفاقاتی که در آینده ممکن است رخ دهد؛ به مباحث آخرالزمان و منجی و موعود یا از سر سادگی است و یا از سر دشمنی است تا اذهان را نسبت به اعتقادات دچار اضطراب و تشویش کند.