کتاب 'بازگشت به دنیا در پایان تاریخ' به چاپ پنجم رسید
59 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت
مصاحبه کننده : خبرگزاری ایسکا
محل مصاحبه : قم
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : شبستان
تاریخ نشر : Sep 25 2013 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

به گزارش خبرگزاری شبستان، رجعت، زنده‌شدن مؤمنان خالص و کافران خالص، با همان بدن‌هایی که با آن از دنیا رفته‌اند پس از ظهور حضرت مهدی(عج) است تا مؤمنان از برپایی حکومت جهانی عدل، شاد و به فیض یاری حضرتش برسند و کافران در اندوه و تألم، به عذاب دنیایی خود، کیفر شوند.

باور به رجعت، از مباحث مهم اعتقادی شیعه است و طی قرن‌ها ده‌ها کتاب، به‌طور مستقل یا در بخشی از آن، درباره آن نوشته شده، ولی این اعتقاد نیز همانند برخی باورهای دیگر شیعه، همواره با مشکلاتی رو به رو بوده‌است، به‌ویژه دیدگاه عالمان اهل سنت درباره این موضوع، مشکلات را دو چندان ساخته است.

تحقیق واقع‌بینانه و به دور از سطحی‌نگری درباره موضوع رجعت، می‌تواند افق‌های روشنی پیش روی ما بگشاید و در عین حال، به برخی از پرسش‌ها و شبهه‌ها نیز پاسخ دهد.

اما این رجعت و پایان یافتن تاریخ چه زمانی به وقوع می پیوندد؟ رجعت کنندگان چه کسانی هستند؟ در آن روزگار تکلیف و مسئول بودن به چه معناست؟ مجازات و پاداش آنان چگونه است؟ دیدگاه‌های مذاهب گوناگون درباره رجعت چیست؟ و پرسش‌های دیگری از این دست، موضوعاتی است که در این کتاب بررسی می‌شود.

فصل اول شامل بررسی واژگانی، فصل دوم؛ رجعت از دیدگاه مذاهب اسلامی، فصل سوم؛ زمان رجعت، فصل چهارم؛ امکان وقوع رجعت، دیدگاه مفسران شیعی و دیدگاه عالمان اهل سنت، فصل پنجم؛ رجعت در آخرالزمان و روایات معصومان(ع) است.

همچنین فصل ششم؛ اشکال‌ها و نقد و بررسی آنها، فصل هفتم؛ رجعت‌کنندگان و فصل هشتم به بررسی تکلیف در زمان رجعت می‌پردازد و بخش پایانی کتاب «بازگشت به دنیا در پایان تاریخ»، کتاب‌نامه و فهرست آیات است. 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی