پایگاه اصلی اخلاق مجازی منطبق بر گرایش‌های عمومی جامعه است
45 بازدید
موضوع: جامعه شناسی
مصاحبه کننده : خبرگزاری ایکنا
محل مصاحبه : قم
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : ایکنا
تاریخ نشر : Aug 22 2008 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

گروه وبلاگ و IT: از آنجا كه انسان فصل مشترك بين فضای مجازی و واقعی بوده، طبيعی است كه گرايش‌های عمومی كه او در جامعه دارد و بر اخلاق در دنيای واقعی تأثيرگذار است، اخلاق مجازی وی را نيز تحت‌الشعاع خود قرار دهد.

امروزه زندگى در محيط‌هاى مجازى، امرى ضروری به شمارمى‏رود. لازمه تعامل در اين محيط‌، برخوردارى از مهارت‏هاى اخلاق اينترنتى است. از مهم‏ترين ويژگى‏هاى اينترنت، ايجاد پيوندهاى ميان افراد، در اقصى نقاط دنيا است. فضایى كه در آن ايجاد روابط انسانى و نيز اخلاقى امكان‏پذير است و مى‏تواند كانونى براى ايجاد اخلاق سازنده انسانى باشد.

امروزه اينترنت و كاربردهاى گوناگون آن، نظير پست الكترونيكى، گروه‏هاى بحث، محاوره مستقيم يا اصطلاحاً چت، فرصت‏هاى جديدى را براى آشنایى كسانى كه هرگز يكديگر را نمى‏شناخته‏اند، فراهم ساخته و دوستى‏هاى جديدى را از نوع مجازى به وجود آورده‌است كه گاهى دوستى‏هاى واقعى ميان افراد همفكر و هم‏علاقه را در پى دارد.

 حجت‌الاسلام‌ «سليميان»:اخلاق دينی يك سری اصول و قواعدی هستند كه ارتباطی با فضاهای متفاوت ندارند، يعنی ما پايبند يك سری معيارها و اصول و ملاك‌ها هستيم كه اين تفاوتی نمی‌كند در فضای واقعی و عينی خارجی باشد يا در فضای ناپديد مجازی

تأثير اينترنت بر روابط اجتماعى انسان‏ها، گستره‏اى فراتر از ابعاد فردى را در برگرفته است تا آنجا كه در هنگام وقوع بلاياى طبيعى و فجايع انسانى، عاملى مهم در انعكاس عواطف و احساسات انسانى به شمار مى‏آيد.

همه اين افراد، تحت محيطى، به تبادل اطلاعات با يكديگر مى‏پردازند كه هيچ قانون يا مقررات رسمى بر آن حاكم نيست. خوب يا بد، درست يا نادرست، بايد يا نبايد، همگى تعابير منحصر به فردى است كه به ازاى تك‌تك كاربران ميليونى يا ميلياردى اينترنت، قابل بررسى و تعريف است.

در چنين فضایى، تدوين هر گونه قانون و مقرراتی غير ممكن است. بدين ترتيب همه آن قوانين نانوشته به‌نوعى «اخلاق» هستند. اما سؤال اين جا است كه كاربر مسلمان در زندگی مجازی خود تابع كدام قانون بايد باشد؟

اخلاق دينی يك‌سری اصول و قواعدی هستند كه ارتباطی با فضاهای متفاوت ندارند، يعنی ما پايبند يك سری معيارها و اصول و ملاك‌ها هستيم كه اين تفاوتی نمی‌كند در فضای واقعی و عينی خارجی باشد يا در فضای ناپديد مجازی.

برای درك بهتر از مفهوم «اخلاق دينی» در فضای مجازی در اين گزارش به سراغ كارشناسان حوزه ماهيم دينی و فضای مجازی رفته‌ايم و برآنيم تا درك درستی از اين مفهوم را به ‌دست آورده و در دسترس كاربران فضای مجازی قرار دهيم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين «خدامراد سليميان»، مسئول گروه حديث پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی حوزه علميه در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، درباره مفهوم اخلاق دينی گفت: اخلاق دينی يك سری اصول و قواعدی هستند كه ارتباطی با فضاهای متفاوت ندارند، يعنی ما پايبند يك سری معيارها و اصول و ملاك‌ها هستيم كه اين تفاوتی نمی‌كند در فضای واقعی و عينی خارجی باشد يا در فضای ناپديد مجازی.

وی در ادامه افزود: بنابراين ما يك سری اصول و مبانی در حوزه مباحث اخلاق دينی داريم، كه خيلی تفاوتی نمی‌كند در شرايط و فضاهای مختلفی مورد بررسی قرار بگيرد.

سليميان اظهار كرد: برای نمونه دورغ، تهمت و افتراء چه در فضای عينی جامعه و چه در ابزار نوين و فضای مجازی از رذائل اخلاقی است. و لذا پايبندی‌ها به اين اصول تفاوت آن‌چنانی نمی‌كند اگرچه ممكن است اين شرايطی كه به نوعی حاكم بر آن فضا هست تا حدودی تأثير بگذارد.