کتاب پرسمان مهدویت
34 بازدید
موضوع: امامت و مهدویت
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

مصاحبه با حجت الاسلام سلیمیان درباره کتاب پرسمان مهدویت ایسکا: به مناسبت برگزیده شدن آثار پژوهشکده مهدویت در نخستین جشنواره دو سالانه کتاب مهدوی گفتگویی با حجت السلام والمسلمین خدامراد سلیمیان عضو هیئت علمی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی و صاحب کتاب «پرسمان مهدویت» اثر برگزیده ی جشنواره انجام دادیم که توجه شما را به خواندن آن جلب میکنیم.

-         با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، لطفا به عنوان اولین سوال برای ما بفرمایید نقطه قوت اثر خود را چه می دانید؟

اگر چه من این اثر را ادامه زحمات دیگر عزیزان در این زمینه می دانم اما در حد خود با تغییر اندکی در زاویه نگاه توانسته است در نوع پاسخگویی _اگرچه اندک_ پایه گزار پاسخ های علمی تر شود که امید است با پیگیری های دیگر پژوهشگران به پاسخ هایی جامع و کامل تر منجر شود.

-         علت اینکه کتاب خود را بصورت پرسش و پاسخ ارائه نمودید چه بود؟

بی شک نوشته هایی که بصورت پرسش و پاسخ ارائه می شود از جایگاه خاصی برخوردار است.

فکر نگارش مجموعه پرسش و پاسخ بر می گردد به زمانی که بیش از یکصد اثر در این باره مراجعه شده بود. آنچه که در برخی از آنها به فراوانی به چشم می خورد اهتمام به جنبه اقناعی و دوری از ارائه پاسخ ها به صورت علمی و پژوهشی و گاهی انتقادی بود.

-         لطفا بصورت خلاصه مطالب کتاب را برای خوانندگان محترم بیان کنید.

این کتاب در چهار دفتر تنظیم شده است:

دفتر نخست: از نوید تا طلوع

در فصل اول این دفتر با نام "منجی باوری در دین و آیین های پیش از اسلام"  به پرسش هایی در زمینه های زیر پاسخ داده شده است.

عقیده زرتشتی ها در مورد منجی، اعتقاد هندوها به منجی،  بشارت به منجی در دین یهود و در آخر منجی  و مصلح در دین مصیح

فصل دوم که نام "مهدیت در اسلام" بر آن گذاشته شد، شامل پاسخ پرسش هایی در زمینه های: حکومت حضرت مهدی(ع) در قرآن، پدر حضرت، مادر حضرت و سرگذشت ایشان، دلیل پنهانی بودن ولادت حضرت، سابقه تاریخی غیبت، محل ولادت و دوران کودکی حضرت، اثبات تولد حضرت و اعتقادات مشترک شیعه وسنی در مباحث مهدویت می باشد.

دفتر دوم : ابر آفتاب

فصل اول با نام "غیبت حضرت مهدی(ع) (کلیات)" شامل پاسخ پرسش هایی با موضوعات:

دیدگاه های متفاوت در مورد چگونگی غیبت، فلسفه و علل غیبت، فواید امام غایب، مفهوم عبارت: "خورشید پشت ابر"  می باشد.

و فصل دوم این دفتر به نام "غیبت صغرا" به پاسخ پرسشهایی در زمینه معنا و علل غیبت صغرا، چگونگی آغاز امامت وغیبت حضرت و از عهده برآمدن وظیفه خطیر امامت در دوران خردسالی می پردازد.

فصل سوم این دفتر به موضوع "غیبت کبرا" پرداخته است  و به پرسش هایی در موضوعات:

نیابت عام، زندگی حضرت ، ویژگی های جسمانی حضرت در دوران غیبت ، زندگی حضرت و فرزندانشان در جزیره خضرا، امکان عمر بیش از هزار سال برای انسان پاسخ داده است.

دفتر سوم : چشم به راه آفتاب

 در فصل اول این دفتر که نام "انتظار" به روی آن گذاشته شده است به پرسش هایی در زمینه : معنای انتظار و جایگاه آن در فرهنگ شیعه و آثار مترتب بر انتظار پاسخ داده شده است.

در فصل دوم به نام "منتظران" به سوال های؛ فضیلت شگرف منتظران راستین و  وظایف منتظران  پاسخ داده شده است.

در فصل سوم به نام "ارتباط شیعیان با حضرت مهدی (ع) در عصر انتظار" دیدگاه های متفاوتی که در مورد ملاقات با حضرت مهدی (ع) در دوران غیبت کبرا ارائه شده، توضیح داده شده است.

در فصل چهارم کتاب با نام "زمینه سازان ظهور" چگونگی زمینه سازی و ویژگی های زمینه سازان،  بیان شده است.

دفتر چهارم : عصر روشنایی

فصل اول "ظهور حضدت مهدی(ع)"

در این فصل به پرسش های در زمینه شرایط ظهور و نقش مردم در آن ، نشانه های ظهور ، توضیح نشانه های حتمی ظهور، صحت بیان نزدیک بودن ظهور و ظهور صغری، بیعت گرفتن حضرت از یاران من جمله حضرت جبرئیل پاسخ داده شده است.

فصل دوم این دفتر به پاسخ پرسش هایی در زمینه چگونگی استفاده حضرت از تسلیحات نظامی ،  یاران خاص حضرت ، بهره گیری حضرت از نیرو های غیبی ، همراه داشتن میراث پیامبران در زمان ظهور و فرود آمدن حضرت مسیح و اقتدا به حضرت پرداخته است.

فصل سوم دفتر چهارم، که "حکومت حضرت مهدی(ع)" نام دارد به پرسش هایی در موضوعات زیر پاسخ داده است.

حکومت جهانی حضرت ، روش حکومتی حضرت، آوردن دین جدید توسط حضرت، میزان طول حکومت حضرت، محل زندگی و حکومت حضرت.

  و فصل آخر به پاسخ پرسش هایی در زمینه "جهان پس از حضرت مهدی (ع)"  شامل:

فرجام حیات حضرت مهدی(ع) ، رجعت خواص و  وضعیت جهان پس از حضرت مهدی (ع) می پردازد.